29 Mayıs 2012 Salı

Bebekte Tırnak Batığı

ElNi'nin ayak tırnağı yaklaşık 1 ay önce cildin içine doğru büyümeye başladı ve tırnak batığı meydana geldi.O bölgede kızarıklık ve hafif şişme oluştu.Doğumundan itibaren törpü yaptığım o minik tırnak kıpkırmızıydı.1hafta boyunca oluşan kızarıklık geçer mi acaba diye bekledim.Ardından doktoruna danıştık.Bactroban ve Batiodin le tırnak eski haline tekrar döndü.3 gün kullanıp bıraktık.ElNi'nin o minicik parmağı iyileşti de keyfi yerine geldi :)


Tırnakları kısa ve yumuşak tutmak için şu basit ipuçlarını takip edin:
  • Bebek tırnak makası ya da sivri uçlu olmayan bir makasla el tırnaklarını doğal eğrisini takip ederek, ancak ayak tırnaklarınıysa boydan boya düz kesin.  Eğer tırnak makası ya da makas size zor geliyorsa, bebeğin tırnaklarını yumuşak bir törpüyle de törpüleyebilirsiniz.
  • Bebeğin cildinin tırnak makasına sıkışmaması ve kesilmemesi için, parmağını aşağı doğru itin ve cildin kesme sırasında tırnaktan uzaklaşmasını sağlayın.
  • Eğer bebeğinizin cildini yanlışlıkla kestiyseniz, steril gazlı bezle, kan durana kadar kesiğin üzerine biraz bastırın. Daha sonra da, bir miktar antibiyotik merhem sürün. 
  • Eğer bebek sakin durmuyorsa, başka bir yetişkin bebeğinizi ve siz tırnaklarla ilgilenirken bebeğin kolunu nazikçe hareketsiz tutabilir.
  • Enfeksiyonlu ya da batık tırnak, kırmızı ve kenarları kızarıp şişmiş görünecektir; tırnak etrafındaki deri sertleşmiş olacaktır ve muhtemelen dokunduğunuzda acıyacaktır. Tırnak üzerine sıcak tampon uygulamak sorunun çözülmesine yardım edebilir ama antibiyotik gibi ek tedaviler gerektirme ihtimaline karşı, sorunu çocuk doktorunuza mutlaka söyleyin.
Bu sayfalardaki içerikler sadece genel bilgi olarak verilmiştir ve doktorunuzun tavsiyelerinin yerini tutamaz.

2 yorum:

bir kase lezzet dedi ki...

GEÇMİŞ OLSUN
TANIŞTIĞIMA MEMNUN OLDUM
BANA DA BEKLERİM.

el-ni dedi ki...

Çok teşekkür ederim.hemen ekledim :) sayfana da hayran oldum,çok güzel bir blog olmuş emeğine sağlık :)