17 Eylül 2012 Pazartesi

ELNİM 9 AYLIK :)

Ev Düzenlemece ...

Bu ayı  Elninin peşinde koşturarak geçirdim.Kilit dönemine geçmiş bir aile olarak almış olduğum mobilyalara hayıflanmaktan kendimi alamadım.:) Tv ünitesinin ne kadar gereksin olduğunu Elninin üzerine çıkmasıyla ve en geride duran süs vs leri alıp atmasıyla daha iyi anlamış oldum :)
Merak dolu bir ay geçirdi meleğim,herşeyi karıştırmak,koltuğa çıkmaya çalışmak(ki bacağını kaldırıyo koltuğa da çıksın diye :P),çekmece çekmek ....
Bu ay kavrama hareketleri biraz daha gelişme gösterdi.Oyuncakları tutuşu,topları iki parmağıyla kavrayışı bile değişti.At annecim topu dediğimde topu bi savuruşu var,top atmaca oynar olduk yerde :)
Oyun oynarken oyuncaklarıyla konuşmaya başladı,bizimle konuşmaya başladı ki bazı  hareket ve çıkardığı seslere şok oluyoruz :) Birşeyi istemediğinde kafasını iki yana sallıyor.Bol bol konuşuyoruz onunla,bizi anladığını biliyoruz biz de onu anlıyoruz tamamen olmasa da .Kelimelerin ilk hecelerini söylediğini farkettik.Zaten anne baba mama dede gibi kelimeleri söylüyordu,bu ay da heceler oluştu.HAyır demesini duysanız bayılırsınız.İki yana sallanan bir kafa ve ağızdan çıkan HA :=)
Sabahları babasını işe gönderirken baba işe gidiyor diyorum,el sallıyor.Kim demiş ki bebekler anlamaz diye :=)
Bu ay almış olduğum özel suluklarlakendi suyunu içmeyi öğrendi,1 kez göstermem yetti.Baktım bizim küçük su kurbağası cuk cuk içiyo suyu .
Bu ay o kadar hareketlendi ki yaptığı her yeni şeyi eşimle alkışla karşılıyoruz.Arkamı dönmemle emeklemeye başlayıp uzaklaşması an meselesi.Ya da bırakıyorum oyuncaklarıyla oynasın diye bir bakıyorum hemen mutfağa gelmiş yanıma.Emekle-otur ikilisi bu ay tamamen yerleşti.Emekleyip sıkılınca oturuyor.
Koltukları tutup ayağa kalkıyor,sonra kendini tekrar geri bırakıp oturuyor.Kalk-otur ikilisi :=) Tek eli koltuğu tutup diğer eliyle oyun oynuyor.Oyun derken bildiğimiz çiftetelli ...Hahaha,müzik duyunca elini çevirmeye ve kendini sallamay başlıyor.%50 trakyalı :) Bu ay koltuklar arası gitmeye başladı,ondan uzağa bıraktığım sevdiği oyuncaklara ulaşma çabası yan yan koltuk gezmece olarak kendini gösterdi.
Masa sandalye altlarına bayılan kuzum,çıkma konusunda çok başarılı değil.Orasını burasını çarpa çarpa bir hal oluyor.
Yapılmaması gereken  şeyleri onunla konuşarak anlatmaya çalışıyorum.Oyuncaklarla beraber oynuyoruz,kule yapmayı öğrendi,2 blogtan sadece :P
Öksürünce ve hapşırınca nedenini çözemediğimiz bir kahkaha atıyor..Müzik duyunca muhakkak alkış yapıyor.(alkış yapmayı ananesi öğretti)
Çocuklara bayılıyor,onlara sesleniyor,seslenmek değil de o kadar yüksek tonda çığlıklar atıp,arabada sallanıyor ki yürüme döneminin çok yorucu olacağından şüphe duymuyorum,çocukların peşinde olacak kesin,ben de onun peşinde :)
Bu ay gezmelere gitti,arabasından pek inmedi :)Piyano çaldı,ilk adım arabasını tamir etti,eline verdiğimiz ekmeği bir güsel kemirdi :)

Elniye almış olduğumuz ilk arabam hem eğlendirdi hem adım atmasını sağladı,tavsiye edilir.
Gözlerinin rengi devamlı değişti.Mavi,yeşil,kahverengi ...:) Sonunda ela olmaya karar verdi.Güneş varsa eğer yukarıdaki gibi,eğer evdeyse kahverengi.Kimileri hala koyu yeşil diyor ancak kesin konuşmak için galiba birkaç yıla ihtiyaç var :)
 
...
...
Kah davul çaldı bana,kah çekmece karıştırdı,2 parmağıyla top tutmayı öğrendi ve abaküsü pek sever oldu.
...

...
Her anı farklı bi güsel olan bu pıtırcığa hayran olmamak imkansız :)
Pek seviyor Elni kitapları (şimdilik) :)


Yeni bir ayda yeni öğretilerden bahsederek görüşmek üzre...
 


5 yorum:

Didem Özkan dedi ki...

Maşallah sana Elniii :)
9 aylık ayaklanmışsın! :) çok çok tatlı kızınız maşallah.. Bazen anlamadıklarını düşünsekte aslında onlar herşeyi anlıyorlar. Bakışlarınızdan, davranışınızdan, konuştuklarınızdan hepsini anlıyor ve hafızalarına kaydediyorlar.. Nerden biliyorum? Ablamın bebişi 19 aylık bende anne yarısıyım :) her süreçte yanındayım :)
Bu arada çilek önlüğüne bayıldım!
Tekrar kocaman bir maşallah diyorum :)
Sevgiler.

hayat paylaştıkça dedi ki...

Çok tatlı yaa ben bayılırım kız çocuklarına zaten.bayıldım ben bu kıza

el-ni dedi ki...

@Didem çok tşk ederim :)Kesinlikle herşeyi anlıyor,kaydediyor ve aynısını yapıyorlar.Ablanın bebeğini de öperim.
Önlüğe ben de bayılmıştım,(e-bebek) :)
Ben ve Elni den kucak dolusu sevgiler :)

el-ni dedi ki...

Çok tşk ederiz :)Elni den ve benden kucak dolusu sevgiler :)

Mommyslifetime dedi ki...

Merhaba,

Bloğunuzu çok beğendim ve takipçiniz oldum. Sizi de bloğumda takipçi olmaya beklerim. Sevgiler

https://mommyslifetime.blogspot.com/